IX Konferencja Stopmastitis w Bronisławowie. 23-24 września 2022 r. w Bronisławowie odbyła się IX edycja cenionej przez wszystkich lekarzy weterynarii oraz hodowców Konferencji Stopmastitis.pl.
Gdzie kryje się przyszłość hodowli krów mlecznych? Jak radzić sobie z mastitis na fermach przy maksymalnym ograniczeniu użycia antybiotyków? Na te pytania i wiele innych szukali odpowiedzi uczestnicy i prelegenci IX edycji Konferencji Stopmastitis.pl. Wśród specjalistów, których wykłady mogliśmy wysłuchać, znaleźli się zarówno cenieni naukowcy,jak i doświadczeni lekarze terenowi. Wśród nich lekarka weterynarii i współzałożycielka MEXTM, Sofie Piepers (Uniwersytet Ghent), która skupiła się w swoim pierwszym wystąpieniu na selektywnej terapii w laktacji i zasuszeniu. Jej cenne rady i bogate doświadczenie w zakresie pracy ze stadem zaprezentowano także w drugim z jej wykładów na temat roli lekarzy weterynarii w automatycznych systemach doju. Nie zabrakło także sporej dawki wiedzy i doniesień z polskiego terenu i jednostek badawczych. Temat mleka odpadowego i zasadność jego wykorzystywania w żywieniu cieląt przybliżył prof. Paweł Górka (UR w Krakowie), wskazując na wady oraz konkretne negatywne konsekwencje takiej praktyki. W ciekawy i wyczerpujący sposób kwestie zarządzania zdrowotnością wymienia i jakością doju omówił Kamil Konca (GR Jędrzejów Nowy), wskazując na to,jak zastosowano innowacyjne rozwiązaniaw jego stadzie. Swoją wypowiedź rozwinął on w sesji pytań, których po jego wystąpieniu pojawiło się dość sporo.
Nie zabrakło także wykładów zaprzyjaźnionych ze Stopmastitis firm, które poprowadzili lekarze weterynarii dobrze znani szerszemu gronu osób, którym na sercu leży zdrowie wymienia. Wśród tematów pojawiła się selektywna terapia krów zasuszonych okiem specjalisty z Wielkiej Brytanii, Andrew Tyrera, lekarza i konsultanta weterynaryjnego firmy Zoetis. Dr Wojciech Korczyński (VETOQUINOL) odniósł się do ważnej tematyki, jaką jest kluczowy element obecnie stosowanej polityki ograniczenia stosowania antybiotyków, antybiotykogramu. Marcin Kocik (ELANCO) omówił temat chorób okołoporodowych w kontekście mastitis. Zainteresowanych nowoczesnym spojrzeniem na kąpiele racic z pewnością zaciekawił temat Global Hoof Care Program, którego zalety w swoim wystąpieniu nakreślił lek. wet. Michał Skoczylas (ECOLAB/ CIDLINES). Nowoczesne metody zakiszania pasz objętościowych, cennego składnika o wysokiej wartości pokarmowej, stały się obiektem analizy i wykładu Zbigniewa Dzionka (SCHAUMANN). Tę pulę w sobotę dopełniło wystąpienie lek. wet. Jacka Mrowca (HIPRA), który zaprezentował zebranym osobom portal wiedzy mastitisvaccination.com.
Zwieńczeniem piątkowego, niezwykle ciekawego dnia wykładowego, był bankiet, na którym można było w luźnej atmosferze spotkać się z innymi uczestnikami wydarzenia i wymienić się swoimi wrażeniami z pierwszego dnia konferencji w akompaniamencie jak zwykle niezawodnego zespołu oraz występu stand-up.
Kolejny dzień prelekcją otworzyła lek. wet. Monika Ruskowska, która podzieliła się swoimi doświadczeniami i niesamowitymi osiągnięciami, jakie odniosła jako lekarz weterynarii i manager stada. Zwieńczeniem sobotniego dnia wykładowego była debata w formie rozprawy z udziałem ekspertów, która wskazała na najistotniejsze i najbardziej dotkliwie uderzające w dobre imię branży mleczarskiej stereotypy i fałszywie rozprzestrzeniane przez różne grupy informacje. Podkreśliła też dezinformację, która staje się udziałem ludzi zmanipulowanych prezentowanymi w sieci obrazami. Już dziś Stowarzyszanie zaprasza na kolejną, Jubileuszową X edycję Konferencji Stopmastitis!